Pardi, Rajkot, Gujarat
GST No. 24ADYFS5541D1ZS
Call 07942545176 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Horse Power | 2 HP |
| Tank Capacity | 175 L |
| Air Tank Capacity | 175 L |
| Maximum Pressure | 9 BAR |
| Discharge Pressure | 9 kg |
| Model Name/Number | SD - 10 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 8.5 CFM AT 100 PSI |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Number Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Admin |
| Finish | Color Coated |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | SINGLE PHASE/THREE PHASE |
2 HP Double Cylinder V-Type Single Stage Reciprocating Air Compressor delivers efficient compressed air with a compact and durable design.
Suitable for small workshops, garages, and light industrial applications.
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 5 HP |
| Tank Capacity | 200 L |
| Horse Power | 5 HP |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Number Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Brand | Admin |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Industrial |
| Finish | Color Coated |
5 HP Double Cylinder Single Stage Reciprocating Compressor delivers high air output with efficient performance for medium-duty applications. Ideal for workshops, garages, and small-scale industrial operations.
View Complete details