Pardi, Rajkot, Gujarat
GST No. 24ADYFS5541D1ZS
Call 07942545176 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 0.5. Hp |
| Tank Capacity | 36 L |
| Air Tank Capacity | 36 L |
| Maximum Working Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Maximum Pressure | 6 BAR |
| Air Delivery (FAD) | 4 CFM |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 2.5 |
| No. of Cylinders | 1 |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 1 HP |
| Tank Capacity | 200 L |
| Air Tank Capacity | 200 Liters |
| Pressure | 5 Bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Surface Finish | Coated |
| Cooling System | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
1 HP V Type Single Stage Reciprocating Compressor offers compact and efficient air delivery with a sturdy V-type piston design. Best suited for light-duty applications in small workshops, garages, and home use.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Horse Power | 2 HP |
| Brand | Admin |
| Cooling System | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 9 Cfm At 100 Psi |
| Maximum Pressure | 8 Kg/cm2 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Finish | Color Coated |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Tank Capacity | 135 Ltr |
2 HP Single Stage Reciprocating Air Compressor delivers efficient and reliable compressed air for light to medium-duty use. Ideal for small workshops, service stations, and garage applications.
View Complete details
Product Brochure
| Motor Power | 3 HP |
| Tank Capacity | 200 L |
| Horse Power | 3 HP |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Admin |
| Finish | Color Coated |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Industrial |
| Phase | Single Phase |
3 HP V Type Single Stage Reciprocating Compressor provides efficient air compression with a durable V-type design. Ideal for small workshops, garages, and light industrial applications.
View Complete details