Pardi, Rajkot, Gujarat
GST No. 24ADYFS5541D1ZS
Call 07942545176 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Brand | Admin |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Finish | Color Coated |
| Body Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Industrial |
| Motor Power | 2 HP |
| Horse Power | 5 HP |
2 HP Double Cylinder Piston Air Compressor delivers efficient compressed air with a robust twin-cylinder design for higher output. Ideal for small industries, workshops, and garages requiring reliable and continuous performance.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Motor Power | 1 HP |
| Horse Power | 1 HP |
| Maximum Pressure | 7 BAR |
| Air Tank Capacity | 90 L |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 5.3 CFM AT 100 PSI |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Number Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Admin |
| Finish | Color Coated |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | SINGLE PHASE/THREE PHASE |
| No. of Cylinders | 2 |
1 HP Double Cylinder Piston Air Compressor provides efficient air compression with twin-cylinder design for better output. Perfect for small workshops, garages, and light industrial applications.
View Complete details