Pardi, Rajkot, Gujarat
GST No. 24ADYFS5541D1ZS
Call 07942545176 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Horse Power | 3 HP |
| Motor Power | 3 HP |
| Power | 3 HP |
| Maximum Pressure | 10 bar (145 psi) |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Compressor Brand | Admin |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Finish | Color Coated |
| Usage | Industrial |
| Body Material | Mild Steel |
3 HP V Type Piston Air Compressor delivers efficient air compression with a durable V-type piston design. Ideal for small industries, workshops, and garages requiring reliable performance.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Compressor Type | Reciprocating |
| Motor Power | 1 HP |
| Horse Power (HP) | 1 HP |
| Air Tank Capacity | 105 l |
| Maximum Pressure | 7 BAR |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 4.2 |
| No. of Cylinders | 1 |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Power Source | Electric |
| Brand | ADMIN |
View Complete details
Product Brochure
| Compressor Type | Reciprocating |
| Motor Power | 20 HP |
| Horse Power (HP) | 20 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Warranty | 1 Year |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Admin |
| Finish | Color Coated |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Industrial |
15 HP Multi Stage Air Compressor provides powerful, efficient air delivery with multiple compression stages for higher pressure output. Best suited for heavy-duty industrial, manufacturing, and continuous operation applications.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Compressor Type | Reciprocating |
| Motor Power | 15 HP |
| Horse Power (HP) | 15 HP |
| Maximum Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 60 CFM |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Three Phase |
| Brand | Admin |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Number of Compression Stages | 2 stage |
View Complete details